Nesër 21 mars është Dita Ndërkombëtare e Sindromit Down, që sot kanë filluar shkrimet rreth të drejtave dhe gjithcka që ka të bëjë me njerëzit me këtë këtë sindrom. Prindërt janë ata që ndikojnë shumë në ndërgjegjësimin social rreth kësaj teme, duke e ekspozuar fëmijën në ambiente jashtë shtëpisë, po ashtu edhe me shkrime të ndryshme publike, siç ka vepruar nëna e Erisit, znj Almedina Morina.

Almedina, përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, këtë sindrom e quajti sindormi I dashurisë, duke treguar dashurinë e pafund që djali i saj  ka brenda vetes.

Postimi i plotë më poshtë:

 “Më 21 Mars shenohet Dita Boterore e Femijeve me Sindromen Down. Mirepo une e quaj Sindrom i Dashurise. A e dini pse?? Sepse une jam Nëna e nje femije me kete kromozom shtesë, por edhe ti mund te jesh neser, pasneser apo te ardhmen.  Andaj me perkrah, mos me dallo nga te tjeret, sepse edhe une (Reisi), jam i njejt me te gjithe ju. Fjala " Kromozom shtesë " është interesante për mua, Reisit nuk i mungon asgjë, edhe pse ai e posedon kete kromozom.  Ky kromozom shtesë i lejon atij të shohë botën si te gjithe te tjeret. Djali im është i lumtur dhe i kënaqur.  Une e di qe nje dite, femijet e tjere do ta shikojne me ndryshe shokun e tyre Reisin, do te tallen me te, e ndonjehere edhe ta lendojne thell ne shpirt.  Pastaj ai do te me tregoj mua per te gjitha ndodhit, por ne fund te bisedes me thot Mami une prap shume i dua sepse ata jane Shoket e mi. E di qe Reisi nuk do të mbaj asnjë vuajtje të keqe ose mizori, inate ndaj tyre, kurse ditën tjetër do t'i afrohet dhe do t'i përqafojë.  Rralle e bene kete gjest dikush, mirepo keta femije din te falin vetem dashuri. Andaj nuk e quaj kot Sindrom i Dashurise. Tri ditë pasi linda Reisin Tim, në mes të trazirës dhe errësirës së madhe, nje ze i bukur nga Allahu, erdhi dhe pëshpëriti në veshin tim duke me thene: " Unë ju kam dhënë një dhuratë të përsosur nga thesaret e qiellit". Kujdesu dhe cmoje kete dhurate nga thesaret e mi. Këto fjalë shpërthyen në zemrën time.  Reisi me të vërtetë ka diçka ekstra(shtesë),kete i'a dhuroi Allahu i Mallerueshem, me caktimin e tij gjithqka behet, dhe unë do të dëshiroja 1 here te vetme, ta shihja botën nëpërmjet syve të tij. Njerezit me Sindromen Down, nuk janë njerëz që kanë një sëmundje, ata janë një grup i njerëzve me të veçantë, sepse kan diçka ekstra(shtese).  Dhe kjo diçka shtesë duhet të na ndihmojë të rivlerësojmë se si e matim përsosjen ndaj tyre. Ajo matet me dashuri dhe në atë që fëmijëve tanë u është dhënë një bollëk, që tejkalon dhe ndikon në të gjithë botën.  Biri im, jetofsh gjate ne mesin ton, sepse ti je i vecante per ne. ❤🤲😇 Te duam shume Mami dhe Babi👼💎”