Rita në Kosovë ishte shoqëruar nga prindërit e saj Këngëtarja e njohur shqiptare me famë botërore, Rita Ora javën që lamë pas vizitoi shtetin e Kosovës në kuadër të një misioni bamirës në bashkëpunim me UNICEF-in. Përveç këtij misioni, artistja shqiptare shfrytëzoi rastin të vizitonte disa familjarë si dhe varrin e gjyshit të saj, Besim Sahatçiu, përcjellë rtv21.tv Këtë e ka bërë të ditur babai i këngëtares shqiptare, përmes disa fotografive të publikuara në rrjetin social, Instagram. “11 prill, vizita bamirëse e Unicef-it /Prishtinë Kosove, si dhe vizita e familjarëve dhe miqve të afërm“, ka shkruar Besnik Sahatçiu në mbishkrimin e imazheve/rtv21/