Fuqitë e dizajnerit Alessandro Michelle, drejtori artistik i Gucci-t, janë të shumta. Pas skandalit të bujshëm të pak kohëve më parë lidhur me racizmin, Michelle përdori gjithë fuqinë e tij për ta orientuar shfaqjen drejt individualitetit dhe diversitetit.

Në Javën e Modës në Milano u prezantua koleksioni Fall 2019 Ready-to-Wear, ku dizajneri duket se u frymëzua nga gjërat e lashta, androgjene dhe sigurisht maskat.

“Maskat në të vërtetë na lejojnë të tregojmë veten tonë dhe të aktrojmë si mendojmë ne se është më mirë,” tha ai në konferencën për shtyp pas sfilatës. “Është një mundësi si të tregosh veten duke përdorur një filtër.”

Përveç maskave të zakonshme, frymëzuar nga personazhe të animuar dhe jo vetëm, Michelle përdori edhe bizhuteritë si një formë maskimi.

Nën frymën e një bote tjetër, modelet mbanin veshur detaje me gjemba.

Që shfaqja do të vendoste në qendër diversitetin u kuptua që kur Jared Leto, mik me dizajnerin dhe adhurues i Gucci-t, u shfaq i veshur me një fustan sipas pantallonave.